Lektor czyta a ja słucham. Hipnoza jego głosu? Przemyślanie ułożone słowa? Zapewne współgranie obydwu daje ten przecudowny efekt nasycenia. W przeciągu minuty wielokrotnie padają słowa: (…) chciałem tylko żeby gdzieś przekroczyć granicę; (…) co się przeżywa przechodząc granicę, co się czuje, co się myśli; (…) dla mnie ważny był (…) sam akt przekroczenia granicy¹. Te słowa porażają mnie swoją wymową. Jakie to symboliczne a jednocześnie jakie ekscytujące. Jaka magia jest w pokonaniu czegoś co nas ogranicza. Niczym misterium, kiedy niemożliwe i wręcz niewyobrażalne nagle staje się namacalne i realne. Przekroczyć granicę – to wciąga. Przekroczyć granicę – jest jak narkotyk. Przekroczyć granicę – to przekroczyć coś, co nas ogranicza i zniewala. Przekroczyć granicę – to być uzależnionym od wolności.
Ten jeden krok – już się go nie cofnie. Ten jeden krok – może być tym kluczowym w życiu i w rozwoju całej ludzkości. Ten jeden krok – może być też, niestety, krokiem niebezpiecznym i ostatnim. Bo przekroczenie granicy to wejście w nieznane, niepewne i obce. A jednak… Chcemy iść dalej, chcemy badać i eksplorować…
Przekroczyć granicę to złamać pewne tabu, to narazić sie na nieprzyjemności…
Stawiamy granice i je przekraczamy… Mówimy słowa, które nie powinny paść, robimy rzeczy, które przekraczają nasze kompetencje, a czasem po prostu granice dobrego smaku czy dobrego wychowania. Dzieci uwielbiają łamać granice. Rodzic się napracuje w pocie czoła a dziecko 'bach!’, zrobi i tak po swojemu. Granice nas zabezpieczają ale i ograniczają, dają poczucie bezpieczeństwa a jednocześnie odbierają nam wolność.
To w tej wolności tkwi sedno. To dzięki niej przekraczanie granic jest takie ekscytujące. Ten jeden krok zmienia wszystko a człowiek nigdy już nie jest taki jak był wcześniej. Nie cofnie się wypowiedzianych słów, nie cofnie się czasu. Przekroczenie się dokonało i teraz jest się w innej rzeczywistości. To jak z pierwszym krokiem na księżyc, wynalezieniem światła czy telefonu. Pokonane zostało niemożliwe, rozwój staje się łatwiejszy, prostszy… Sportowcy są tą grupą ludzi, którzy stale podnoszą sobie poprzeczkę i pokonują ograniczenia własnych ciał i psychiki. Podróżnicy, alpiniści albo wracają w blasku chwały albo nie wracają wcale. Naukowcy przekraczają granice swojego mózgu a pisarze granice fantazji. Przekroczenie granicy wymaga odwagi, niepewności co jest dalej, gotowości wystawienia się na śmieszność, drwiny i oceny, odwagi udźwignięcia sukcesu.
Czasem celem jest 'tylko’ przekroczenie granicy, bo to co jest dalej, jest nawet nie do wyobrażenia. Samo zrobienie pierwszego kroku, by się odważyc, zdecydować, zrobić… Tak jak przełamanie lęku, który nas paraliżuje i ogranicza. Przełamując go, stawiając mu czoła nie chcemy już żyć w tym dotychczasowym, potwornym zniewoleniu.
Pokonujmy ograniczenia! Niech nie będą zwalonym drzewem na naszej drodze rozwoju. Może z pomocą innych da sie je usunąć, a może da sie przejść obok, lub górą. Szukajmy dróg bo warto. Nagle patrzymy na tę samą rzecz z innej perspektywy i nie jest już taka straszna i przerażająca. Widzimy inne barwy i odcienie, widzimy złożoność formy, kształty, ukryte zakamarki. Widzimy swoje dotychczasowe ograniczenie i jesteśmy dumni z miejsca w którym stoimy. A jeśli czujemy, że to miejsce wcale nam nie służy? Idźmy dalej i szukajmy kolejnych dróg. Świat jest ich pełen. Autostrady, drogi, ścieżki i przesmyki… Biegną równolegle, krzyżują się pod różnymi kątami, przecinają w różnych miejscach, zakręcają i wiją wstęgi widoczne na mapach. I nie prawda, że droga może się skończyć. Bo gdy kończy się jedna to pojawia się inna. Kula ziemska jest okrągła i da się ja obejść dookoła. Trzeba tylko pokonać własne ograniczenia i lęki.
Jedno jest pewne, życie po przekroczeniu granicy nigdy już nie jest takie samo…
¹ Ryszard Kapuściński, Podróże z Herodotem czyta Stanisław Brejdygant. Biblioteka Gazety Wyborczej, seria: Mistrzowie słowa.
Katarzyna Dorosz-Dębska