Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego rusza nowy projekt, którego celem jest promocja zdrowia, nie tylko psychicznego…
W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć musimy przełamać tabu związane z psychoterapią, wizytą u psychologa i wszelkiej pomocy psychologiczno-psychiatrycznej.
Wizyta w gabinecie psychologa czy psychoterapeuty nie musi oznaczać poważnych problemów psychicznych, słabości, nieradzenia sobie… Może być oznaką dbania o siebie, rozwiązywania problemów życiowych wcześniej, niż staną się poważnym zagrożeniem, może być elementem rozwoju, doskonalenia siebie…
Niestety, nadal w Polsce pokutuje przeświadczenie, że do psychologa idą Ci, którzy mają problem ze sobą. Proszę, odpowiedzcie na pytanie: A kto nie ma problemów? Ja nie znam nikogo takiego….
Aby zatem przełamać wstyd, opór, lęk musimy zacząć mówić głośno, „przyznawać się”, opowiadać… Z doświadczenia wiem, że osoby, po zakończonej terapii (nie przerwanej) nie wstydzą się, otwarcie mówią co w ich życiu się zmieniło i gdzie są teraz… A niekiedy mogłoby ich nie być wśród nas…
Dlatego też chcę zebrać Wasze historie w formie publikacji, opatrzyć komentarzem, stworzyć krótki przewodnik po terapiach, tak aby psychoterapia nie była tajemniczym zjawiskiem do którego nikt nie ma dostępu. Zależy mi, abyśmy traktowali człowieka, abyśmy traktowali siebie, jako całość. Ciało jest integralną częścią psychiki, zaś psychika współgra z ciałem. Musimy to zrozumieć aby właściwie dbać o siebie i swoje zdrowie.
Zapraszam, opowiedz mi swoją historię związaną z psychoterapią, Twoim dotychczasowym życiem i zmianą, która nastąpiła pod jej wpływem. Jeśli jesteś gotowy / gotowa…. pisz.
Zapraszam kobiety i mężczyzn, wiek nie ma znaczenia…
Kwestie formalne:
1. Zapewne nie wszystkie historie znajdą się w publikacji (wszystko zależy od ilości nadsyłanych listów). Zostaną pogrupowane w kategorie, tak by stanowiły swoisty przewodnik pisany życiem.
2. Ilość stron – to zależy do Ciebie. Zastrzegam sobie jednak prawo, do ewentualnego skrócenia historii. Uwaga: nie do jej zmiany, lecz skrócenia.
3. Wszelkie dane, imiona, nazwiska zostają anonimowe!
4. Termin nadsyłania listów: 31.12.2015 (koniec roku 2015). Daję sobie jednak prawo wydłużenia terminu jeśli nastąpi taka konieczność. Wszelkie informacje będą podawane na bieżąco.
5. Sposób nadsyłania listów:
* drogą tradycyjną: ul. gen. Fieldorfa Nila 18/15, 24-100 Puławy;
* drogą mailową: psycholog@psycholog-pulawy.pl
6. Wszelkie pytania i wątpliwości proszę kierować również pod wskazany adres mailowy.
Piszcie. Niech to będzie wkład każdego z nas w zmienianie świata!
Bo życie ma SENS, pokażmy SENS psychoterapii…
Pozdrawiam i czekam na Wasze listy
Katarzyna Dorosz-Dębska
Gabinet SENS